Dve februárové podujatia prinesú svedectvo o tragédii v centre Európy

24. februára 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu, sa Mykola Kovalenko rozhodol, že každý deň vojny vytvorí a na sociálnych sieťach zverejní jeden plagát s touto témou. Vtedy netušil, aký záväzok na seba prijíma. Kovalenkove sugestívne plagáty sa odvtedy objavujú v mnohých kultúrnych centrách a galériách na Slovensku a v zahraničí, v septembri 2022 sa stali aj súčasťou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Výstava je výberom z celoročnej série plagátov pri príležitosti už rok trvajúcej zničujúcej vojny u našich susedov. Výstava v Galérii Za sklom, výstavnom priestore bodu. K7, potrvá od 8. 2. do 30. 3. 2023. 

Grafický dizajnér Mykola Kovalenko (1973) vyštudoval grafický dizajn na Kyjevskej štátnej akadémii dekoratívneho a úžitkového umenia a dizajnu. Svoju kariéru začal v roku 2001 a počas nasledujúcich 15 rokov pracoval na Ukrajine ako dizajnér pre medzinárodné reklamné agentúry. Od roku 2015 žije v Bratislave a vedie vlastné dizajnérske Mykola Kovalenko Studio. Je členom Art Directors Club Slovensko, ako aj Združenia Bienále Brno. Zasadal v porotách rôznych medzinárodných festivalov na Ukrajine, na Slovensku, v Španielsku, Bielorusku a i. Je držiteľom viac ako 150 ocenení z medzinárodných festivalov dizajnu. Zastáva aktívny spoločenský postoj, inicioval niekoľko medzinárodných sociálnych projektov a svoje práce prezentuje na samostatných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Je autorom vizuálneho štýlu Trienále plagátu Trnava 2022.

To, ako dokáže človek existovať a prežívať vo vojnou zmietanej krajine, predstaví druhý diel dokumentu Viery Dubačovej Tí, ktorí zostali – Jaroslav, Tatiana a Kolya. Premiéra druhej časti filmu sa uskutoční v bode.K7 vo stredu 22. februára o 18.30.  Po premietaní nasleduje diskusia, počas ktorej si s tvorcami a moderátorkou Luciou Štasselovou pozrieme najnovšie zábery z ich poslednej cesty na Ukrajinu a vypočujeme odkazy obyvateľov Chersonu a iných miest adresované nám na Slovensku. 

Film rozpráva príbehy  o Iziume, meste na východe Charkivskej oblasti, o ktoré prebiehali tvrdé boje, a o Kamianke, dedine východne od Iziumu smerom na Sloviansk. Rozpráva o ľuďoch, ktorí v tých najkrutejších podmienkach prežili ruskú vojnu a okupáciu. V Iziume dodnes odhaľujú masové hroby obetí. Tvár ruskej vojny odkrývame kúsok po kúsku cez príbehy ľudí, ktorí z rôznych dôvodov  neopustili alebo nemohli opustiť svoje domovy. Film vznikol vďaka obetavosti mnohých spolupracovníkov i podpore 247 darcov.  Prvú časť mali možnosť vidieť naši diváci počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2022. 

Organizujeme v spolupráci s COMIN Nitra, záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Partnerom podujatí k výročiu vojny v bode.K7 je iniciatíva Ukrainian Month in Europe.

Foto: Sergei Sarakhanov; archív V. Dubačovej