Program

PROGRAM

júl - august

2024

PROGRAM

máj

2024

PROGRAM

apríl

2024

PROGRAM

marec

2024

PROGRAM

február

2024

PROGRAM

január

2024

PROGRAM

december

2023

PROGRAM

november

2023

PROGRAM

august a september

2023

PROGRAM

júl

2023

PROGRAM

jún

2023

PROGRAM

máj

2023

PROGRAM

apríl

2023

PROGRAM

marec

2023

PROGRAM

február

2023

PROGRAM

november a december

2022

PROGRAM

september a október

2022

PROGRAM

júl a august

2022

PROGRAM

jún

2022

PROGRAM

máj

2022

PROGRAM

apríl

2022

PROGRAM

február - marec

2022

Nefotografie

Divadlo K

20.11.2021, 21:00

Deň 20. november ovládne Noc divadiel a Noc aktívneho publika.
Asociácia Divadelná Nitra už tradične spája tieto dva sviatky. V tomto roku sa po prvý raz uskutočnia v novom priestore asociácie, v bode.K7 na pešej zóne v Nitre.

Noc aktívneho publika je súčasťou medzinárodného projektu Be SpectACTive!, zameraného na aktivizáciu verejnosti a jej participáciu na umeleckých aktivitách. Začiatkom novembra sa bude môcť skupina Nitranov zapojiť do umeleckého projektu PUNCTUM Salva Lombarda. Zámerom je rozšíriť možné otázky o úlohe diváka a individuálnom pohľade na umelecké dielo. Na základe zadaní a otázok vytvoria spolu s verejnosťou špeciálny online archív reflektujúci vnímanie umeleckých zážitkov i vnímanie verejného priestoru na základe materiálov zozbieraných od divákov z Nitry, Prahy, Budapešti, Dublinu, Kortrijku a ďalších európskych miest.
Dňa 20. novembra sa skupina opäť stretne v diskusii naživo, ale i na základe online platformy, ktorá prepojí Nitru s ďalšími 17 európskymi mestami.
Partneri podujatia: ZUŠ J. Rosinského v Nitre, Nitra 2026.

Noc divadiel 20. 11. 2021 doplní o 21.00 divadelné predstavenie Nefotografie Divadla K.

Mladé zoskupenie pôsobiace v Bratislave zastrešuje umelcov z rôznych oblastí divadelného, audiovizuálneho a výtvarného umenia. Zameriava sa na autorskú a interdisciplinárnu tvorbu vrátane tvorby nitrianskej rodáčky Márie Piatrikovej.
Divadelná inscenácia Nefotografie vychádza z textov tridsiatich šiestich slovenských fotografov, ktorí opísali svoju skúsenosť s neurobenou fotografiou. V autorskej hre sú tieto spomienky a obrazy spracované formou transformácie do iných médií. Vytvára sa v nej priestor pomyselného laboratória, kde performeri skúmajú materiály a reagujú na ne. Projekt Nefotografie je voľným pokračovaním inscenácie Nezachytené fotografie (2019), inšpirovanej zbierkou Willa Steacyho Photographs Not Taken o zahraničných fotografoch. Nová hra Nefotografie je zameraná na slovenskú fotografickú obec, ktorú režisérka oslovila s otázkou: „Čo je ten moment, ktorý sa vám nepodarilo zachytiť, ktorý máte stále v pamäti?“

Inscenačný tím
účinkujú: Zuzana Garaiová, Alex Mihalík, Tomáš Senko, Juliana Svítková
koncept: Mária Piatriková a Stanislav Piatrik
réžia, dramaturgia: Mária Piatriková
dramaturgická a pohybová asistencia: Lívia Balážová
scénografia a kostýmy: Tatiana Holienková
hudba: Rastislav Dobšovič
produkcia: Klára Kokoruďová, Tomáš Senko, Mária Piatriková

Epidemická informácia
Režim: KZ - kompletne zaočkovaní.
Počet divákov podľa epidemických možností, vstup bezplatný.
Bezplatná registrácia miesta na predstavenie na production@nitrafest.sk.

fjúžn na cestách

Divadlo Fórum: Na Slovensku po slovensky

6.11.2021, 18:00

Mini festival fjúžn na cestách sa uskutoční v bode.K7 6. 11. 2021 o 18.00.V spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku prinesie diskusno-divadelnú formu Divadlo Fórum: Na Slovensku po slovensky / Forum Theatre: Na Slovensku po slovensky.
Pätnásť ľudí z Afganistanu, zo Sýrie, Somálska, z Iraku, USA, Maroka, Egypta a zo Slovenska v jednom predstavení. Ich kolektívne dielo vzniklo metódou divadla fórum, počas ktorého sa diváci a „herci“ stretávajú spolu na scéne a diskutujú o reálnych príbehoch a témach diskriminácie v spoločnosti.

Divadlo fórum je najčastejšou formou divadla utláčaných, estetického hnutia, ktorého cieľom je posilňovanie diskriminovaných skupín a aktívny dialóg o rôznych formách útlaku v spoločnosti.

Pozývame vás na toto jedinečné predstavenie, ktoré sa zameriava na situácie, ktoré zažívajú ľudia z iných krajín na Slovensku.
Predstavenie bude v anglickom a slovenskom jazyku.
Projekt Forum Theatre: Road to Openess vznikol vďaka finančnej podpore Veľvyslanectva Nemeckej spolkovej republiky a Európskej komisie ako súčasť projektu “I am European: Migration Stories & Facts for the 21st Century”.

Epidemická informácia
Režim: KZ - kompletne zaočkovaní.
Počet divákov podľa epidemických možností, vstup bezplatný.
Bezplatná registrácia miesta na predstavenie na production@nitrafest.sk.

PROTILÁTKA

Róberta Štěpánková

16.7.2021, 21:00

Tanečné sólo tela neoddeliteľného od priestoru. Prázdny priestor - plná prítomnosť. Prelínajú sa tu roviny - priestor vnútorný/priestor vonkajší, priestor tela a prázdno priestoru. Táto udalosť je súčasťou širšieho výskumu a tvorby tanca na pomedzí každodennosti a scény pričom vzťah medzi umelkyňou a divákom vzniká v dynamike náhody, jednoduchosti a bežného života.

Umelkyňa vytvára choreografiu v súbore kratších, niekoľko minútových kompozícií, pričom kladie dôraz na prácu s priestorom.

Tieto tanečné kompozície sú predelené tým, že performérka píše instantnú poéziu priamo z rozpohybovaného tela a divák ju môže v projekcii čítať obrátene (nezrozumiteľne) alebo jasne, akoby ju písala priamo na stole pred ním.

Táto tanečná intervencia do verejného priestoru je reakciou na potrebu pokračovať v tvorbe umenia tak, ako je to možné a dostupné. Pojednáva o dôležitosti i jednoduchosti intimity, o tom kedy sa tanec stáva scénickým umením a kedy sa verejný priestor dynamicky transformuje do formy scény.

Zámerom umelkyne je zhmatateľniť tanec, priniesť ho k ľuďom v jeho živej, priamej a konkrétnej podobe. Prináša tanec do priestoru sveta tak, ako v ňom existuje každá iná práca a pozoruje pritom možný moment mágie, kedy sa tento akt jednoduchosti premieňa v niečo presahujúce – transcendujúce.

Zdarma

Projekt finančne podporilo mesto Nitra.

Za finanční podpory statutárního města Brna.