Sila a krehkosť sa spoja v Galérii Za sklom

Výstavné priestory bodu.K7, netradičná Galéria Za sklom (výklady z Radlinského ulice a na pešej zóne) ukážu silu vizuálnej kultúry a krehkosť ľudskej existencie.

 

Galéria Za sklom ponúkne okoloidúcim ďalšiu výstavu s tajomným názvom com.zoom. Jej autorom je vizuálny umelec Peter Decheť (narodený v roku 1979 v Topoľčanoch), absolvent Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, na ktorej získal v roku 2018 Cenu dekana za najlepšiu bakalársku prácu.

Tvorbu Petra Decheťa možno rozdeliť do sérií, v ktorých autor reflektuje fenomén moci, kolektívnu pamäť, obete, prázdnotu a deformácie. Pre bod.K7 vytvoril site specific inštaláciu s názvom com.zoom. Nadväzuje ňou na svoju kľúčovú tému, ktorej venuje v tvorbe pozornosť už dlhšie. Ide o funkciu objektu v nálezovom stave, tzv. ready-made objekt. Decheť rozoberá formu a využitie, zároveň analyzuje životnosť materiálov a to, čo sa deje po skončení ich hlavnej funkcie, vytvára nové formy ich ďalšieho použitia. Chce tak poukázať na udržateľnosť, krehkosť materiálu, životný cyklus, stratu funkcie a prázdnotu.

Výstavu Petra Decheťa kurátorsky pripravila Zuzana Novotová Godálová. Bude súčasťou celoročného konceptu Galérie Za sklom, ktorý podporuje tému Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2022 – krehkosť/fragility. Diela vystavovaných umelcov budú až do konca roka vyvolávať otázky dôležitosti a zbytočnosti, sily a krehkosti, pocitu intimity, zraniteľnosti, strachu a spolupatričnosti. V Galérii Za sklom sa predstavia sochy, fotografie, kresby, maľby, ready-made objekty.

Vernisáž výstavy com.zoom sa uskutoční v stredu 11. 5. 2022 o 17.30 hod. v Galérii Za sklom v bode.K7 a bude ju sprevádzať kurátorský úvod a koncert predstaviteľa sociálneho folku Mateja Táleho.