LACUS Lucie Žitnayovej v Galérii Za sklom

LACUS Lucie Žitnayovej

Od 20. októbra do 12. novembra 2023 bude sprístupnená v Galérii Za sklom časť prvej samostatnej výstavy Lucie Žitnayovej. Výstavu realizujeme v spolupráci s Galériou mladých Nitrianskej galérie, kde je inštalovaná jej hlavná časť.

Názov výstavy LACUS (latinsky rybník) naznačuje tému, s ktorou autorka dlhodobo pracuje. Jej život je odmalička spätý s priestorom rybníkov v Malom Záluží, kde vyrastala. Fascinácia rybami, vodou, bahnom, pieskom, rybárskymi sieťami, to všetko sa podpísalo na jej výtvarnom cítení.  Lucia Žitnayová (1994) študovala na Vysokej škole múzických umení (2014 – 2015) a na Vysokej škole výtvarných umení (odbor Maľba a iné médiá – XXI. ateliér pod vedením Daniela Fischera a odbor Maliarstvo – IV. ateliér pod vedením Ivana Csudaia). Finisáž výstavy, ktorá sa uskutoční 12. novembra o 16.00 hod., bude spojená s komentovanou prehliadkou a stretnutím s Luciou Žitnayovou a s kurátorkou výstavy Ľudmilou Kasaj Poláčkovou.

Foto: kurátorka a autorka výstavy na vernisáži v Nitrianskej galérii, foto: Martin Daniš, zdroj: www.nitrianskagaleria.sk